Недвижимость и бизнес теперь регистрируют по новым правилам
Государственная регистрационная служба, которая занималась, в частности, регистрацией недвижимости, земли, расформирована.
Куда теперь необходимо обращаться жителям города и района, чтобы, к примеру, оформить в собственность дом, квартиру или земельный участок? Как оказалось, есть несколько вариантов узаконивания собственности.
– З метою децентралізації та демонополізації адміністративних сервісів у сферах державної реєстрації бізнесу та нерухомості, суб’єктами державної реєстрації (окрім реєстрації політичних партій та інших громадських формувань) визначено виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, нотаріусів, а також юридичних осіб публічного права за умови їх акредитації в установленому порядку, – проинформировала начальник отдела государственной регистрации Шосткинского городского совета Оксана Белясник.
Таким образом, чтобы зарегистрировать недвижимость или земельный участок жителям города и района можно обратиться к нотариусу, в БТИ или в отдел государственной регистрации Шосткинского горсовета, который расположен по адресу ул. Горького, 4 (II этаж).
– Згідно зі змінами в законодавстві, нотаріуси та суб’єкти акредитації ( КП МБТІ) стали повноправними реєстраторами без будь-яких обмежень щодо реєстрації бізнесу та реєстрації прав на нерухоме майно, – отмечает О. Белясник.
С 1 января нынешнего года процедура регистрации вещных прав на недвижимое имущество осуществляется по новым правилам.
– Зокрема, відбулося скорочення проведення державної реєстрації з 15 до 5 робочих днів. Відтепер державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться у строк, що не перевищує п’яти робочих днів, права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс – у строк, що не перевищує 14 робочих днів, обтяжень речових прав – у строк, що не перевищує 24 годин, крім вихідних та святкових днів, з моменту прийняття заяви, – объясняет О. Белясник.
Теперь зарегистрировать права можно независимо от места проживания. Поскольку внедрен принцип экстерриториальности, то регистрацию вещных прав на недвижимое имущество может проводить любой регистратор в пределах области.
– Також було скасовано процедуру видачі свідоцтв про право власності на нерухоме майно, Право власності, зокрема на новостворене (реконструйоване) нерухоме майно, на сформовану земельну ділянку відтепер підтверджується не документом, а відповідним записом в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. На це вказує абзац 2 ч.5 ст.12 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», згідно з яким будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, зареєстрованих у Державному реєстрі прав, вчиняються на підставі відомостей, що містяться в цьому реєстрі, – говорит О. Белясник.
То есть бумажное свидетельство о праве собственности теперь не выдается. О том, что человек является собственником недвижимости, свидетельствует запись в Госреестре. На руки собственнику выдается информационная справка в виде обычного листа формата А 4 без использования специальных бланков, без подписи и печати государственного регистратора.
– Згідно п. 22 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, інформація з Державного реєстру прав надається у паперовій формі на аркушах паперу форматом А4 без використання спеціальних бланків, проставлення підпису та печатки державного реєстратора. Отже, цим порядком скасовано видачу витягу з реєстру про реєстрацію прав власності та інших прав на нерухоме майно, – отмечает О. Белясник.
Подавать и получать документы, касающиеся государственной регистрации, теперь можно и в электронной форме. И бумажные, и электронные документы имеют одинаковую юридическую силу и могут использоваться в соответствии с законодательством.
Также установлен дифференцированный подход к уплате административного сбора в зависимости от сроков проведения государственной регистрации: чем меньше времени отводится на регистрацию, тем выше стоимость услуг.
– Інформаційна довідка коштує 0,025 % від розміру мінімальної заробітної плати. Наразі ця сума становить 34 грн., адміністративний збір – 0,1% від розміру мінімальної заробітної плати, або 140 грн. Якщо реєстрація буде проводитись протягом 2 годин – сплачується 5 розмірів мінімальної заробітної плати, протягом 2 днів – одна мінімальна зарплата, – объясняет специалист.
С 1 января нынешнего года также вступила в силу новая редакция закона “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
– Основним завданням зазначеного закону є забезпечення громадян правом вільного вибору суб’єкта державної реєстрації та можливість здійснення реєстрації бізнесу в будь-якому куточку України, – отмечает О. Белясник.
Теперь регистрация бизнеса также осуществляется городскими, сельскими и поселковыми советами, нотариусами и аккредитованными субъектами.
– Для забезпечення максимального доступу до інформації та послуг у сфері державної реєстрації запроваджено портал електронних сервісів та «персональний кабінет» юридичної особи, громадського формування та фізичної особи – підприємця. Крім цього, Законом скасовано обов’язок щороку підтверджувати відомості про юридичну особу в реєстрі, – говорит специалист.
Сокращен перечень документов, которые подаются для государственной регистрации бизнеса.
Также, как и при регистрации недвижимости, процедура может быть проведена в сокращенные сроки, но заплатить за услуги придется больше.